Як підібрати вентилятор в ванну кімнату або туалет?
Просте і в той же час складне питання. Для початку сформуємо стандартні вимоги до санвузлів. Це, кратність обміну повітря до 10 раз за годину (це зазначено в СНІП та в каталогах багатьох відомих виробників). Наприклад компанія "ВЕНТС" дає наступну таблицю:
Що це значить?
Якщо у Вас площа ванни 3,5 м2, то помноживши її на висоту (наприклад 2,5м), отримаємо об'єм 8,75 м3. А тепер перемножимо 8,75 на 10 і отримаємо 87,5 кубів за годину. Це ключовий параметр для нашого майбутнього вентилятора. Тобто він повинен перекачувати повітря більше цієї цифри. Скажу одразу, це найбільш розповсюджені моделі вентиляторів. У них вихідний діаметр 100мм і вони перекачують 90-130 м3 за годину.
Нижче в таблиці наведені основні вихідні діаметри побутових вентиляторів.
Відповідно, чим більше діаметр виходу, тим більше продуктивність вентилятора. Але і більше шум.
Якщо, у Вас площа ванни 6м2 і висота стелі 2,5м, то порахувавши отримаємо 150м3. І вимога до продуктивності вентилятора 150 кубів за годину. Це вентилятори з діаметром вихідного патрубку 120-125мм.
Також потрібно брати до уваги реальні розміри вентиляційного отвору. Якщо, розмір отвору 80×200мм, то звістно 80мм замало і доведеться збільшувать хочаб до 100мм.
Конструктивно більшість вентиляторів мають однакову побудову. На малюнку нижче показано, що є лицьова панель із своїми розмірами і круглий вихід у вентилятора (як правило 100, 120, 125, 150мм). Лицьова панель повинна естетично перекривати вентиляційний отвір з запасом близько 20мм по периметру, щоб його було можливо закріпити на отворі (як правило звичайними дюбелями). А, так як ми розглядаємо розмір шахти 80×200мм, то розміри лицьової панелі повинні бути не меньше 140×240мм. Краще, обирати вентилятор на ранній стадії ремонту і підготувати вентиляційну шахту по його розмірам.
Конструктивні особливості побутових витяжних вентиляторів.
Вентилятор складається з корпуса і розбірної або з'ємної лицьової панелі. До корпуса кріпиться мотор з лопатями. Лопаті одягаються на вісь ротора мотора.
Мотори бувають обладнанні кульковими підшипниками або підшипниками ковзання (ще кажуть "втулки"). Вентилятори на кулькових підшипниках трішки дорожче, але вони і довше працюють. Розпізнати наявність кулькових підшипників без досвіду важко. Одна з головних прикмет, це лопаті вентилятора повинні легко і довше обертатися (ніж на вентиляторі обладнанному втулками). Зазначу також, що підшипники не впливають на рівень шуму (принаймі без спеціальних приладів Ви не почуєте).
Приблизно у 2006 році компанія Soler & Palau випустила вентилятор "silent 100cz" із зворотнім розташуванням лопатів. Вони вирізнялися значно меньшим рівнем шуму. Згодом компанія ВЕНТС вдало розробила свою аналогічну модель (моделі серії “КВАЙТ”, “МФ”, “СТАЙЛ”). Вентилятори такої конструкції зараз є дуже популярними і поступаються класичним моделям тільки більшою вартістю.
Вентилятори додатково можуть бути обладнанні шнурковым вымыкачем, зворотнім клапаном, таймером, автоматичними жалюзями, датчиком вологи, датчиком руху, датчиком СО2 і усілякими можливими комбінаціями зазначених “наворотів”.Наприклад: для ванної кімнати буде доречною наявність у вентилятора датчика вологи, а в туалеті наявність таймеру.
Вся побутова техніка в тому числі і вентилятори мають свій клас захисту від впливу вологи та пилу. Ступінь цього захисту позначають символами ”IP” і далі дві цифри. Наприклад 'ІР24' сповіщає, що данний виріб має другу ступінь захисту від впливу сторонніх предметів (пилу) і четверту ступінь від впливу води. Для ванни і туалета цього достатньо. Але, для душової кабіни бажано вище. Якщо, на вентилятор можуть попадати струмені води, то захист по воді повинен бути на рівні 'ІРх5'.
Головні причини виходу з ладу вентиляторів є те, що вони забиваються пилом і з часом спрацьовуються підшипники. Якщо спрацювались підшипники, то він спочатку починає гудіти (в наслідок вібрації між віссю ротора і підшипником). Згодом підшипник заклинить і вентилятор перестане працювати. Важливо зауважити, що вентилятор в вертикальному положенні (закріплений до стелі) працює значно довше ніж закріплений на вертикальній стіні в наслідок відсутності навантаження на підшипники віссю ротора.
В останні роки з метою запобігання перегріву (або навіть плавлення обмотки) двигуна вентилятора, в самому моторі запаяно термозапобіжник. Якщо двигун перегрівся, то запобіжник перериває подання напруги на мотор. Припустимо в вентилятор попав якийсь каміньчик, або в наслідок тривалої експлуатації він забився пилом. Це може заблокувати рух лопатів і як наслідок перегрів мотора. Мотор вентилятора охолоджується повітрям від лопатів. Викликати перегрів може також відсутність лопатів на вісі ротора (вони можуть бути погано закріплені на вісі і через це злетіти з неї у вентиляційну шахту). Висновок простий, вентилятор потрібно періодично чистити і перед монтажем потрібно перевірити чи надійно тримаються лопаті на вісі ротора.
Вдалого Вам вибору.